آغاز یك صبح با نشاط همراه با برنامه «صبح صبا»

رادیو از قدیم‌الایام در زندگی ما ایرانی‌ها نقش بسزایی داشته و دارد. هنوز هم به محض بیدار شدن از خواب پدر یا مادر خانواده رادیو را روشن می‌كنند تا از اخبار ایران و جهان مطلع شوند. علاوه بر این همچنان رادیو دوست صمیمی بسیاری از جوانان است .

1403/04/14
|
10:00

از آنجایی كه رادیو به عنوان رسانه‌ای فراگیر شناخته شده است،می‌تواند گستره وسیعی از مخاطبان را تحت تاثیر قرار دهد و به منظور دستیابی به اهداف مختلف مورد استفاده قرار گیرد.
امروز نسبت به سال‌های گذشته شبكه‌های رادیویی مختلفی راه‌اندازی شده و متناسب با حال و هوای افراد مختلف جامعه این شبكه‌ها وظیفه تولید برنامه‌ها را برعهده دارند. همچنین زمان پخش هر برنامه نیز متناسب با همان زمان باید در نظر گرفته شود. عمدتا برنامه‌های صبحگاهی از شور و نشاط بیشتری نسبت به برنامه‌های دیگر برخوردار هستند چرا كه مخاطب نیازمند یك انرژی مضاعف در صبحگاه است كه حال، این انرژی از طریق رادیو و سیستم‌ شنوایی می‌تواند به مخاطب منتقل شود. در واقع شهروندان زیادی خصوصا افرادی كه برای حاضر شدن در محل كار و فعالیت یا مدرسه و دانشگاه خود، از وسایل حمل و نقل عمومی و شخصی استفاده می‌كنند، در اولین ساعات صبح به برنامه‌های رادیویی گوش می‌دهند و طی مسیر، از این برنامه‌ها بهره می‌برند. بنابراین نوع برنامه‌هایی كه از رادیو پخش می‌شود، می‌تواند در جلب توجه افراد و در نتیجه روحیه شهروندان تاثیرگذار باشد.
رادیو صبا نیز یكی از این شبكه‌هاست كه سالهاست فعالیت خود را بر این اساس آغاز كرد و مانند هر شبكه رادیویی دیگری به تولید برنامه پرداخته است. یكی از تولیدات این رادیو برنامه صبحگاهی «صبح صبا» است كه با محور قرار دادن مهارت‌های زندگی، شادی و آرامش خانواده‌ها با نگاهی طنز هر روز صبح به روی آنتن می‌رود.
این برنامه شنبه تا چهارشنبه با اجرای گویندگانش هر روز صبح، موضوعات مختلف روز جامعه را سرفصل كار خود قرار می‌دهد و همراه با موسیقی كه متناسب با حال و احوال برنامه‌های صبحگاهی است، تلاش می‌كنند تا با مخاطب همراهی كنند و با نگاه جوانان همسو شوند.
مجریانی كه هركدام در حیطه هنرهای نمایشی دستی بر آتش دارند و می‌دانند كه چگونه با بازی كردن و گاهی نمایش خود واقعیشان با مخاطب ارتباط برقرار كنند و حس و حال لازم را به مخاطب منتقل كنند. از سوی دیگر مطالعه داشته باشند و با اشراف نسبت به موضوعات روز اجتماعی، سیاسی و اقتصادی بحث‌ها را پیش ببرند.
حضور گروه نویسندگان این برنامه موجب شده تا تحول‌پذیری در برنامه بالا باشد و فصل به فصل برنامه متناسب با شرایط دست به تغییر و تحول بزند و جلوی تكراری‌ بودن سوژه‌ها گرفته شود. ارتباط محتوای پخش شده از رادیو با مسائل مربوط به زندگی روزمره موجب رضایت مخاطبان خواهد شد و تیم نویسندگان این برنامه تلاش كرده‌اند تا آنچه كه می‌نویسند با آنچه كه در زندگی شنوندگان و مردم عادی در جریان است نزدیكی داشته باشد.
استفاده از شهروند گزارشگران نیز از دیگر نكات قابل توجه این برنامه است. در واقع با حضور این شهروند گزارشگران برنامه صرفا مختص به یك قوم خاص نیست و از جای جای ایران مخاطبان می‌توانند با برنامه ارتباط برقرار كنند و با نكاتی همچون گردشگری، آیین و آداب و رسوم هر شهر نیز آشنا شوند.
غالب برنامه‌های شبكه‌های رادیویی در برنامه‌های صبحگاهی شاید فاقد شور و هیجان و صمیمیت لازم باشند اما در برنامه «صبح صبا» دست‌اندركاران و بویژه مجریان تلاش دارند تا فارغ از لحن جدی رضایت مخاطب را در حد مطلوبی بدست آورند و با شور و هیجان و صمیمیت میزان رضایت شنوندگان را از آن خود كنند.

دسترسی سریع