در مناظره انتخاباتی معاونت صدا بررسی شد؛ سیاست داخلی و خارجی و هدف‌گذاری دولت آینده چگونه خواهد بود؟

استودیو شماره 8 معاونت صدای جمهوری اسلامی ایران میزبان نماینده دو نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری بود كه در خصوص سیاست داخلی و خارجی در برنامه كاندیدای خود به مناظره پرداختند.

1403/04/13
|
13:00

به گزارش روابط عمومی معاونت صدا، برنامه «پاستور شماره 14 » ، مناظره زنده میان نمایندگان دو منتخب راه یافته به دور دوم انتخابات ریاست جمهوری است كه باتوجه به دو مرحله‌ای شدن چهاردهمین انتخابات ریاست جمهوری و در چارچوب افزایش فرصت تبیین مواضع و روشنگری برنامه‌های این دو منتخب در ستاد انتخابات سازمان صداوسیما طراحی و از آنتن 5 شبكه رادیویی ایران، جوان، تهران، فرهنگ و انتخاب پخش می شود.
این مناظره در قالب 4 برنامه 120 دقیقه‌ای در چهار سرفصل سیاست داخلی، سیاست خارجی، اقتصاد و فرهنگ است، كه متناسب با موضوع، ماموریت و جامعه هدف شبكه ها تعریف می شود و مجریان چهار شبكه ایران، جوان، تهران و فرهنگ در هر بخش سؤال‌های خود را از نمایندگان حاضر می پرسند. مدت زمان طرح هر سؤال 1 دقیقه خواهد بود و نمایندگان حاضر در برنامه 3 دقیقه زمان دارند تا پاسخ پرسش‌های مطرح شده را ارائه دهند.
مشروح اولین قسمت از مناظره انتخاباتی میان مجید فرهانی نماینده ستاد مسعود پزشكیان و امیرحسین ثابتی نماینده ستاد سعید جلیلی با موضوع سیاست داخلی و خارجی و هدف‌گذاری دولت آینده را در ادامه بخوانید؛

تعامل فرهنگی و سیاسی و تعامل با دنیا از برنامه‌های اساسی دكتر پزشكیان
مجید فرهانی با بیان این‌كه تعامل فرهنگی و سیاسی و تعامل با دنیا از برنامه‌های اساسی دكتر پزشكیان می‌باشد، اظهار كرد: در حال حاضر كشور ما در معرض شدیدترین تحریم‌ها و فشارهای سنگینی است كه عملاً توسعه كشور را با چالش جدی روبرو كرده است.
وی یادآور شد: در گذشته، گاهاً افراد و شخصیت‌هایی ادعا می‌كردند اثر تحریم‌ها بر اقتصاد ایران 10 الی 15 درصد است ولی در واقع امروز مردم ایران با گوشت و پوست خود، تأثیرات این تحریم‌ها را بر توسعه صنعتی و فنی كشور درك می‌كنند. به طور مثال، ما با اكثر كشورهای همسایه در حوزه خلیج‌فارس 28 میدان نفت و گاز مشترك داریم و تقریباً در تمامی این میادین از همسایگان خود عقب هستیم.
نماینده ستاد مسعود پزشكیان افزود: چون از لحاظ مشكلات تكنولوژی و عدم سرمایه‌گذاری كشورهای خارجی كه همه ناشی از تحریم‌ها است عملاً نتوانسته‌ایم از این میدان گازی كه ثروت ملی است بهره‌برداری كنیم؛ و علاوه بر آن، نا ترازی انرژی و به‌خصوص گاز در بخش صنایع موجب ضرر به كشور شده است.

انتقاد از سیاست رقیب
وی با انتقاد از سیاست خارجی جلیلی و تأثیر آن بر افزایش تحریم‌ها گفت: آقای جلیلی به مدت شش سال به عنوان دبیر شورای امنیت ملی بودند و ثمره این سابقه، باعث شد كشور كه با كمتر از 50 تحریم مواجه بود در عرض شش سال تحریم‌ها به بیش از 500 تحریم رسید. از مهم‌ترین این تحریم‌ها، شش قطعنامه تصویبی شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه ایران است.
فرهانی اظهار كرد: بازخوانی اخبار و اطلاعات فعالیت جلیلی در عرصه مذاكرات نشان می‌دهد سیاست اصلی تیم مذاكره‌كننده در آن دوران، عملاً با شعار مقاومت در برابر خواسته‌های شورای امنیت در تعلیق غنی اورانیوم بود كه با تایتل سیاست تهاجمی و طلبكارانه انجام شد.
وی افزود: شدیدترین قطعنامه، قطعنامه 1929 شورای امنیت بود كه ایران را ذیل فصل هفت، ماده 41 منشور ملل متحد قرار داد كه طبق آن ایران به عنوان مخل و تهدیدكننده صلح و امنیت جهانی از سوی شورای امنیت شناخته شد و بر اساس این ماده اجازه می‌دهد كشورهای عضو سازمان ملل به ایران حمله نظامی كنند.

اهمیت نحوه مذاكره و نوع تعامل
نماینده ستاد مسعود پزشكیان نحوه مذاكره و نوع تعامل را مهم ارزیابی كرد و گفت: اگر نوع تعامل آقای جلیلی و نحوه رویكرد ایشان به دنیا را نقد می‌كنیم، این نقد از سنخ نقدی است كه آقای ولایتی در سال 1392 در مناظرات تلویزیونی خطاب به آقای جلیلی گفته بودند.
وی اشاره كرد: در این مدت شش سالی كه آقای جلیلی با افراد مختلف مذاكره داشتند، به ما نشان دهند كه به یك خط تعامل و توافق و یا سندی رسیده‌اند كه در این سند عملاً تحریم‌ها برداشته شد و یا توافقی انجام شد. ایشان فقط در مذاكرات نطق می‌خوانده و خطابه می‌كرده است.
فرهانی با اشاره به توافقنامه برجام توسط برجام اظهار كرد: این توافق‌نامه عملاً باعث شد بخش مهمی از تحریم‌ها برداشته شود و ما از ذیل فصل هفت سازمان ملل بیرون آمدیم و خطر جنگ از روی كشور برداشته شد و باعث شد سرمایه‌گذاران خارجی به كشور وارد شوند و در مسیر توسعه افتاد. رشد اقتصادی هشت درصد و تورم زیر 10 درصد در دولت آقای روحانی نشان‌دهنده این است كه نوع تعامل و رویكرد ما در مذاكره بسیار مهم است.

تأكید پزشكیان بر احترام به قانون اساسی و اجرای قوانین موضوعی كشور
وی با بیان این‌كه یكی از موضوعاتی كه دال مركزی گفتمان دكتر پزشكیان را تشكیل می‌دهد، تأكید بر احترام به قانون اساسی و اجرای قوانین موضوعی كشور است، افزود: به همین جهت علاوه بر مجلس شورای اسلامی، سایر شوراهایی كه بعضاً مصوباتی دارند و مصوباتشان بر اساس قانون لازم‌الاجرا است مورد تأكید ایشان بوده است.
نماینده ستاد مسعود پزشكیان در باره سازوكار دولت پزشكیان برای اجرای مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: دكتر پزشكیان بر اساس تأكیداتی كه داشتند نه‌فقط بر مصوبات این شورا بلكه شورای عالی امنیت ملی و شوراهای دیگری كه رئیس‌جمهور مسئول آن است، همانند سند امنیت غذایی با تأكید بر محیط‌زیست، مدیریت منابع آب را كه در دوره آقای رئیسی مصوب شده است، اجرا خواهند كرد.
وی با اشاره به این‌كه در انتخابات اخیر 60 درصد مردم پای صندوق‌های رأی حاضر نشدند، تصریح كرد: واقعیت این است كه مردم از بسیاری از سیاست‌های جاری دولت‌ها ناراضی هستند، خروجی اقتصادی كه با آن روبرو هستند، وضعیتی كه در عرصه سیاست خارجی با آن روبرو هستند، فشارهایی كه در عرصه مسائل فرهنگی و اجتماعی و آسیب‌های اجتماعی با آن روبرو هستند، فشارهایی كه بر زنان است، موضوعاتی كه در بحث فیلترینگ و اینترنت و فضای مجازی با آن روبرو هستند، مجموعه‌ای از نارضایتی را در میان مردم ایجاد كرده است كه باعث شده عملاً 60 درصد مردم نسبت به برنامه‌ها، ایده‌ها و نظراتی كه گفته می‌شود، بی‌اعتماد هستند.

درانداختن طرحی نو با تعامل بهتر با دنیا و برداشتن دیوار بی‌اعتمادی
فرهانی افزود: اعتقاد دكتر پزشكیان بر این است كه ما ضمن احترام به افرادی كه در انتخابات شركت نكردند، تحلیل واقع‌بینانه در خصوص این عدم شركت داشته باشیم. برنامه‌هایی كه تاكنون در مسائل مختلف ازجمله حوزه سیاست خارجی اشاره شده، مورد اعتماد مردم نبوده و نارضایتی جدی ایجاد كرده است و باید حتماً تغییر ریلی در این مسیر ایجاد شود.
وی اظهار كرد: دال مركزی دكتر پزشكیان در خصوص سیاست خارجی، ایجاد درانداختن طرحی نو با تعامل بهتر با دنیا و برداشتن دیوار بی‌اعتمادی با كشورهای بزرگ و پیوستن به زنجیره تكنولوژیك تولید صنعتی در دنیا است.
نماینده ستاد مسعود پزشكیان با تأكید بر این‌كه سیاست خارجی در دولت دكتر پزشكیان تداوم سیاست داخلی است، گفت: ما برای این‌كه بتوانیم عزت مردم ایران را در سطح دنیا حفظ كنیم و بالا ببریم در درجه اول باید با رفع نابرابری، گسترش عدالت، برطرف كردن فقر در كشور یك ملت روی پا ایستاده داخلی داشته باشیم و درعین‌حال در تعاملات خارجی با حفظ احترامات فی‌مابین سعی كنیم تعاملات دوطرفه و دیوار بی‌اعتمادی را با برخی از كشورهایی كه عملاً باعث توسعه‌نیافتگی كشور ما شده‌اند برداریم.
وی با تأكید بر این‌كه اگر خط قرمز همه كشور و دولتمردان در تعاملات خودشان منافع ملی باشد، ما هیچ‌گونه شكافی در عرصه سیاست خارجی نخواهیم داشت، بیان كرد: وقتی كشورهایی مانند مالزی و سنگاپور كه مسلمان هستند را نگاه می‌كنیم، بر اصول و مبنای خودشان استوار هستند و چون مبنایشان منافع ملی است توسعه و پیشرفت را برای كشورشان به ارمغان آورده‌اند.
فرهانی با بیان این‌كه در عرصه مسائل خارجی نیازمند استفاده از متخصصین هستیم، گفت: استفاده از متخصصین نه‌فقط در سیاست خارجی بلكه در همه حوزه‌ها می‌تواند در هم تعاملات بین‌المللی ما و هم نتایج آن را تضمین كند.

قیمت بنزین را مجلس تعیین می‌كند
وی در خصوص قیمت بنزین گفت: قیمت بنزین را مجلس تعیین می‌كند. لذا قیمت‌گذاری برای بنزین باید با قانون مجلس عملیاتی شود.

نیازمند بازنگری جدی در عرصه نوع رویكردمان به زنان هستیم
نماینده ستاد مسعود پزشكیان با بیان این‌كه ما نیازمند بازنگری جدی در عرصه نوع رویكرد خودمان به زنان هم در عرصه اجتماعی و هم در عرصه اقتصادی و هم در عرصه‌های مدیریتی هستیم، گفت: میزان آمار حضور زنان در جلساتی كه میان كارشناسان و مسئولین برگزار می‌شود و یا در عرصه‌های مدیریتی بسیار كم است. اگر ما در شعار به زنان احترام می‌گذاریم ولی در عمل شاهد حضور آن‌ها نیستیم و حتی در حوزه‌های اجتماعی طرح‌های غلط و ناشایستی مانند طرح نور و گشت ارشاد را عملی می‌كنیم، بنابراین نیازمند بازنگری در حوزه زنان هستیم.

باید به سمت ائتلاف‌های جایگزین بین‌المللی برویم
در ادامه امیرحسین ثابتی ضمن بیان این‌كه كسی معتقد برداشتن سیاست خارجی غیرمنطقی و غیر متوازن نیست، گفت: اختلاف بر سر مصادیق و رویكردها شكل می‌گیرد. در جنبه سلبی، در هشت سال دولت آقای روحانی، ایشان ادعا كردند كلید جادویی دارند و باآن‌همه مشكلات ازجمله سیاست خارجی و مذاكره با آمریكا و تحریم‌ها را حل می‌كنند.
وی افزود: دولت آقای روحانی، بعد از انقلاب، اولین دولتی بود كه در سطح وزیر خارجه با دولت آمریكا مذاكره كنند و به توافق برجام برسند. اما بعد از مدتی، مسئولین همین دولت مطرح كردند این توافق به اقتصاد مربوط نیست و كلاً هدف از آن چیز دیگری بوده است. بعد از توافق برجام د فروردین‌ماه، هنوز ترامپ بر سر كار نیامده بود كه آقای سیف رئیس سابق بانك مركزی اعلام كرد كه برجام در مبادلات بانكی هیچ تأثیری نداشته است.
نماینده ستاد سعید جلیلی تأكید كرد: بنابراین متوجه می‌شویم كه این راهبرد یا از اساس اشتباه بوده و یا در عمل نتیجه نداده است.
وی به جنبه ایجابی رویكرد با بین‌الملل و حل مشكلات اشاره و بیان كرد: در حال حاضر فرقی ندارد كه رئیس‌جمهور چه كسی باشد، مشكلات زیاد و تحریم‌ها را داریم و حل این‌ها با مدل قجری مذاكره برای رفع تحریم و دل بستن به این مدل چیزی به دست نخواهیم آورد و این را تجربه ثابت كرده است.
ثابتی راهكار رفع این مشكلات را تغییر پارادایم موجود مطرح و تصریح كرد: ما باید به سمت ائتلاف‌های جایگزین بین‌المللی برویم و به جای این‌كه به سمت آمریكا و اروپا برویم و به آن‌ها یك‌طرفه امتیاز دهیم به سمتی برویم كه تحریم ایران برای آن‌ها مسئله‌ای باشد كه از یك جا به بعد برایشان هزینه زا است و یا بلا موضوع است. كریدورهایی كه از چین شروع شده اگر به نتیجه برسد از آن اقداماتی است كه در زندگی مردم اثر خود را به شكل فزاینده نشان خواهد داد.
وی با انتقاد از پزشكیان در پاسخ به سؤالات مطرح شده در مذاكرات گفت: ایشان با وجود این‌كه نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی و وزیر به ‌طور كلی چهره سیاسی بوده‌اند، همواره در پاسخ به سؤالات می‌گویند نمی‌دانم. اكنون ایشان چه می‌دانند كه می‌خواهند حاكمیت را به دست بگیرند.

ویكی‌پدیا خوانی رقیب موجب آگاهی غلط شده است
نماینده ستاد سعید جلیلی نكات مطرح شده از سوابق جلیلی را ویكی‌پدیا خوانی دانست و گفت: در ویكی‌پدیا اطلاعات صحیح نیست ازجمله این كه تعداد قطعنامه‌ها سه تا بوده كه در زمان آقای لاریجانی بوده است كه ایشان هم از طرفداران آقای پزشكیان است. وقتی به جای منابع علمی، اطلاعات غلط ویكی‌پدیا مطالعه می‌شود نتیجه اطلاعات غیردقیق مغشوش می‌شود كه منبع تحلیل می‌شود.
وی با اشاره به افزایش تحریم‌ها از سال 1392 تا 1400 اظهار كرد: طی این مدت تحریم‌ها 1500 تا شد و آقای جلیلی مسئولیتی در دولت آقای روحانی نداشت. تحریم‌هایی كه در دوران آقای روحانی و ظریف برقرار شد در تاریخ ایران قبل و بعد از انقلاب سابقه نداشته است.

با مردم صادق باشیم، دشمن دست از تحریم بر نخواهد داشت
ثابتی متذكر شد: ما باید با مردم صادقانه صحبت كنیم، تحریم دست آقای جلیلی یا ظریف نیست بلكه دشمن، دشمنی خودش را برنمی‌دارد و هر طوری هم كه مذاكره كنیم، دشمن تحریم‌ها را بر نخواهد داشت.
وی با اظهار به این كه مشكل نماینده آقای پزشكیان این است كه متن برجام را نخوانده‌اند، تصریح كرد: نمایندگان آقای پزشكیان سیاسی صحبت می‌كند و اصلاً نمی‌دانند در برجام چه چیزی نوشته است و با رویكرد سیاسی می‌خواهند مردم را فریب دهند.
نماینده ستاد سعید جلیلی با اشاره به بیانیه تهران به عنوان یكی از توافق‌های دوره آقای جلیلی گفت: من فكر نمی‌كنم نماینده آقای پزشكیان حتی اسم این بیانیه را شنیده باشند و بدانند میان چه كشورهایی بوده است. فضای شما، سیاست خارجی نیست و برنامه ندارید.

افتخار آقای جلیلی است كه جلوی سازوكار ظالمانه ایستاده است
وی تأكید كرد: آقای جلیلی باید در برابر قطعنامه‌های شورای امنیت می‌ایستاد. شورای امنیت همواره بر ضد ایران عمل كرده است در تهاجم صدام به خاك ایران به نفع صدام بیانیه صادر كردند. پذیرش قطعنامه‌های شورای امنیت ظالمانه است و سند افتخار آقای جلیلی است كه جلوی سازوكار ظالمانه ایستاده است.
ثابتی اظهار كرد: متأسفانه شما استانداردهایتان چندگانه است. وگرنه حتی اگر قطعنامه‌های شورای امنیت برایتان ملاك باشد باید بیایید از قطعنامه 2231 دفاع كنید و بگویید كجایش قابل دفاع است كه بعد از برجام صادر شد و تسلیحات موشكی را به رسمیت شناخت. شما باید امروز از عملكرد بد آقای ظریف دفاع كنید كه چرا 800 تحریم به 1500 تحریم تبدیل شد.
وی به سیاست داخلی و مسئولیت رئیس‌جمهور در این حوزه اشاره كرد و گفت: در این كشور، دولت‌هایی را داشتیم كه علیرغم این كه می‌گفتند ما حقوقدان هستیم و قانون برای ما اصل است، بیشترین ضدیت و دور زدن قانون را در كارنامه خود داشته‌اند ازجمله دولت آقای روحانی است كه عملاً به برنامه ششم اعتقادی نداشتند و اجرا هم نمی‌كرد.
نماینده ستاد سعید جلیلی یادآور شد: تنها دوره‌ای كه شورای انقلاب فرهنگی پس از انقلاب، جلساتش تشكیل نمی‌شد و تعطیل بود در دوره آقای روحانی بوده است. این مسئله به روحیات افراد برمی‌گردد. برخی افراد رویكرد شخصی‌شان اجرای قانون است و افرادی هم برعكس ایشان است. كارنامه و سوابق آقای جلیلی مشخص می‌كند كه قانون برای ایشان خط قرمز است.
دیپلماسی اقتصادی؛ اولویت اصلی حوزه سیاست خارجی دولت جلیلی
ثابتی با بیان این كه اولویت اصلی حوزه سیاست خارجی در دولت آقای جلیلی، دیپلماسی اقتصادی است، توضیح داد: در دیپلماسی اقتصادی ما به جای این كه منفعلانه برویم به دشمن یك‌طرفه امتیاز دهیم، با كشورهایی كه برخی دوست ما، بعضی متحد ما و بعضی دیگر خنثی و حتی ممكن است رقیب ما باشند، در حوزه تجارت خارجی قراردادهای راهبردی بلندمدت داشته باشیم.
وی افزود: عملیاتی سازی این مهم منوط به این است كه در درجه اول سفارت‌خانه‌های خود را از حالت راكد به سفارت‌خانه فعال تبدیل كنیم كه هركدام یك سكوی صادرات باشد.

رویكرد آقای جلیلی در حوزه اقتصاد عدالت است
نماینده ستاد سعید جلیلی در خصوص برطرف شدن شكاف‌های اقتصادی و اجتماعی در كشور عنوان كرد: برای این مسائل چند راهكار وجود دارد؛ برای برطرف شدن شكاف اقتصادی رویكرد اصلی باید عدالت باشد. خیلی از دولت‌ها رویكرد خود را توسعه مطرح می‌كردند ولو به قیمت فقیرتر شدن مردم. آقای جلیلی اولویتشان در مسائل مختلف عدالت و كم كردن فاصله طبقاتی است و تأكید دارند هر اقدامی انجام می‌دهند چه تأثیری بر طبقات ضعیف جامعه خواهد داشت.
وی افزود: در حوزه اجتماعی، آقای جلیلی به معنای واقعی كلمه قائل به گفتگو با طیف‌های مختلف هستند. البته برخی دنبال نشان دادن عكس این مطلب هستند كه همه دروغ‌پراكنی است.

مقاومت و منافع ملی تكمیل‌كننده همدیگر هستند
ثابتی مقاومت و منافع ملی را تكمیل‌كننده هم دانست و گفت: هر كشوری ایدئولوژی خاص خودش را دارد و اگر ما رویكرد و ایدئولوژی نداشته باشیم یعنی یك ‌پایه سیاست خارجی‌مان لنگ می‌زند و نمی‌توانیم تصمیم بگیریم. در واقع تا رویكرد نداشته باشیم نمی‌توانیم تولید قدرت كنیم و بر اساس احساس قدرتی كه دارید می‌توانید بر سر میز بنشینید و به نقطه تعادل برسید.

نظر دولت هم در افزایش قیمت بنزین مهم است
وی گران شدن بنزین را از خواسته‌های آقای پزشكیان در دوران نمایندگی ایشان بیان كرد و گفت: در كنفرانس خبری رئیس ستاد آقای پزشكیان هم مطرح شد كه ما باید قیمت بنزین را بالا ببریم و این نشان می‌دهد نظر دولت هم در افزایش قیمت بنزین مهم است.
نماینده ستاد سعید جلیلی با بیان این كه كشور را باید با متخصصین اداره كرد در عین ‌حال گفت: وقتی دو متخصص دو رویكرد جداگانه به رئیس‌جمهور ارائه كنند، اگر رئیس‌جمهور بگوید من نمی‌دانم آن‌وقت تكلیف چیست؟ رئیس‌جمهور باید خودش فهم كارشناسی و تخصصی برای جمع‌ كردن یك نظر واحد از بین انبوه نظرات تخصصی داشته باشد كه آقای پزشكیان خود می‌گویند من ندارم.

گفتنی است ؛ برنامه پاستور شماره 14 از یكشنبه تا چهارشنبه هر روز ساعت 15 با اجرای حسین بهزادی‌فر به همراه مجریان 4 شبكه رادیویی ایران، جوان، تهران و با تهیه‌كنندگی حسین ماكنعلی به صورت زنده از چهار شبكه رادیویی یاد شده و همزمان رادیو انتخاب پخش می شود.
این برنامه به صورت زنده از رادیو ایران روی موج اف ام 90 مگاهرتز، رادیو تهران روی موج اف‌ام 94 مگاهرتز، رادیو جوان روی موج اف‌ام 88 مگاهرتز و رادیو فرهنگ روی موج اف‌ام 106 مگاهرتز و رادیو انتخاب روی موج اف‌ام 95.5 مگاهرتز پخش می‌شود و مخاطبان برنامه‌های انتخاباتی می‌تواند به صورت همزمان از ایرانصدا و شبكه تلویزیونی آرا روی تلوبیون به صورت تصویری این برنامه را ببینند.

دسترسی سریع