رادیو در عزاداری سالار شهیدان اباعبدالله(ع)

ماه عزا و ماتم سالار شهیدان اباعبدالله الحسین(ع) فرا رسیده و به رسم هر ساله سر هر كوچه و بازاری هیئت و تكیه برپا شده و عزاداران با پوشیدن لباس های سیاه و گوش سپردن به نواها و نغمات آیینی ماه محرم، به سوگواری می پردازند.

1403/04/16
|
12:00

شبكه های مختلف رادیویی همپا با عزاداران با برپایی حسینه رادیویی، پخش مرثیه سرایی و مداحی های اهل بیت(ع)، دعوت از كارشناسان مذهبی و تدارك ویژه برنامه های مناسبتی و... مخاطبان شان را همراهی می كنند. در این گزارش به معرفی ویژه برنامه های ماه محرم شبكه های مختلف رادیویی می پردازیم.

به گزارش روابط عمومی معاونت صدا، شبكه های رادیو برنامه های متفاوتی را ویژه ایام محرم تهیه كردند كه در این باره می توان به «روایت رهایی»، «به عشق حسین»،«با نوای كربلا»،«حسینیه رادیو تهران»،«روایتی از یك بیعت»،«شور حسینی»، «عرشیان»، «افق عشق»،«بر كرانه فرات»،«روشنا»،«دل آهنگ»، «پیام آزادگی» و «قصه های حسین و مادربزرگ» اشاره كرد.

رادیو ایران؛ عشق است و آتش و خون
«روایت رهایی» با محوریت روز شمار وقایع محرم و صفر همزمان با دهه اول محرم ساعت4:45 روی آنتن رادیو ایران می رود. این شبكه رادیویی برنامه های متعدد دیگری نیز در نظر گرفته است. فصل نوزدهم برنامه«یك دو صدا» با محوریت شهادت سالار شهیدان ساعت 20:30 روانه آنتن می شود.«خیمه گاه خورشید»با موضوع تعزیه خوانی روانه آنتن می شود. مسابقه پیامكی «نوبت به نوبت» با رویكرد فرهنگی و سرگرمی پنجشنبه های ماه محرم و صفر ساعت 9پخش می شود. «عشق است و آتش و خون» با نگاه به قیام عاشورا با حضور حجت الاسلام علی آقابابا، بعد از خبر ساعت 17:15 تقدیم مخاطبان رادیو ایران می شود.«شش ماهه بلند بالا» ویژه شیرخوارگان حسینی است، كه به رسم هر ساله در اولین جمعه محرم همزمان با 22 تیر، ساعت 9 به سمع مخاطبان می رسد. «باغ ارغوان» از 23 تا 28 تیر و از 3 تا 8 مرداد، نواها و آیین های مناسبتی را با اجرای مریم نشیبا، ساعت 15 پخش می‌كند. «حسینیه ایران» با رویكرد هر خانه یك حسینیه، مراسم عزاداری حسینیه های مختلف را از 24 تیر ، ساعت 21:35 پخش می كند.
رادیو جوان؛ «مقتل خوانی» با صدای مرحوم مهران دوستی
شبكه رادیویی جوان برنامه «به عشق حسین(ع)» به چایخانه‌ها و هیئت سطح شهر می رود و ساعت 22 با هدف دعا برای بیماران، كودكان مریض، كودكان مظلوم غزه و فلسطین پخش خواهد شد. برنامه ویژه «واژه‌های آسمانی» به مشاعره آیینی با حضور شاعران می‌پردازد. برنامه «سقاخونه» به معرفی هیئت‌های قدیمی و سنتی می‌پردازد و هر روز ساعت 14 پخش می‌شود. ویژه برنامه ویژه «حوالی حرم» به صورت زنده از مشهد مقدس پخش می شود و برنامه «تكیه رادیو» هر روز ساعت 15 روی آنتن می رود. برنامه «مقتل خوانی» با صدای مرحوم مهران دوستی از اول ماه محرم هر روز ساعت 13:30 تقدیم مخاطبان خواهد شد. از دیگر برنامه های این شبكه رادیویی می توان به«مقتل خوانی» اشاره كرد كه ساعت 19:50 بعد از اذان مغرب پخش می شود. برنامه ویژه «هیئت حضرت علی اكبر» با اجرای جواد تشكری و حضور مداحان هر شب ساعت 24 روی آنتن رادیو جوان می رود. فضای مجازی رادیو جوان با پویش به "عشق حسین (ع)" شنوندگان را دعوت به ارسال عكس‌های مراسمات مذهبی خود می‌كند. مخاطبان می توانند برنامه‌های دیگر مانند «سوگنامه»، «اتفاق»، «مداحان جوان» و ... را بشنوند.
رادیو فرهنگ؛ همراه با غزل های بارانی
«با نوای كربلا» شامل مداحی و مراثی خوانی خادمین هرشب ساعت .12 تا 12:30 بامداد روانه آنتن رادیو فرهنگ می شود. برنامه «با كاروان » با موضوع بررسی و روایت سیر تاریخی حركت كاروان امام حسین (ع) و یارانشان از مدینه به كربلا پخش خواهد شد. برنامه«محتشم نامه» به معرفی شعر عاشورایی و آیینی ایران با نگاهی آسیب شناسی به این موضوع می پردازد. عقل سرخ» ویژه 14 سخنرانی درباره مكتب امام حسین(ع) با 14 شخصیت فرهنگی و دینی كه هر روز از ساعت4 صبح و 21:30 تقدیم مخاطبان خواهد شد. ویژه برنامه‌«غزل های بارانی» در قالب نمایش آیین ها در مراسم های عزاداری از ساعت‌7:15 روی آنتن می رود. برنامه«روایت رستاخیز» ساعت 12:30 پخش خواهد شد. برنامه«هم قدم با كاروان نینوا» از زبان بانوان حاضر و از زاویه نگاه آنها در كربلا و واقعه روز عاشورا از ساعت 14 روایت می شود. مخاطبان می توانند برنامه «تكیه چارسوق» را با محوریت مجلس های تعزیه خوانی ساعت 17 بشنوند. برنامه های «تكیه فرهنگ‌»، «بحر در كوزه»، «فتح خون»، «حریر سخن»، «جام شفق، «كاروان عاشقی»، «هفت اقلیم» و ... از دیگر تولیدات این شبكه است كه محرم پخش می شود.
رادیو تهران؛ برپایی حسینیه تهران
برنامه «حسینیه رادیو تهران» مجله تركیبی است كه هر شب از یكی از هیئت های پایتخت ساعت 21 از رادیو تهران روانه آنتن می شود. برنامه«حكیمیه» شامل سخنرانی با موضوع ماه محرم است كه بعد از اذان صبح از ساعت 15:30 تقدیم مخاطبان می شود. مجله تركیبی«باغ فردوس» در ایام ماه محرم از ساعت 11:40 روانه آنتن می شود.مسابقه معارفی«سرچشمه» با سنجش اطلاعات عمومی مخاطبان درباره ماه محرم و وقایع تاسوعا و عاشورا روزهای 23 ، 24 و 27 تیر ماه از ساعت 19 تا 20 تقدیم شنوندگان می شود. «كتاب شب» رادیو تهران در 10 برنامه 20 دقیقه ای، از 16تا  27تیر از ساعت 23:30 تا 23:50 با خوانش بهروز رضوی روی آنتن رادیو تهران می رود.همچنین برنامه های»شهر آفتاب»، «سعادت‌آباد» و «تهران من» در ماه محرم به مناسبت های این ماه می پردازند. 
رادیو اقتصاد؛ روایت های از امیرحسین مدرس
 برنامه«روایتی از یك بیعت» در شبكه رادیویی اقتصاد به نقش اعتقادات مذهبی و فرهنگ عاشورایی بر رفتار اقتصادی افراد می‌پردازد. محور برنامه روایت‌های داستانی از تجربه معنوی یك فعال اقتصادی است كه به‌عنوان بانی تكیه و هئیت‌، اتفاقات خاص هر شب از مراسم عزاداری در تكیه را نقل می‌كند. این روایت‌ها فضیلت ماه محرم و اهمیت برپایی تكیه و سنت نذر را خاطرنشان می‌كند. روزشمار وقایع محرم در آیتم تاریخی برنامه مرور خواهد شد. گزارش‌های مردمی به موضوع نذر و توسل به اباعبدالله(ع) برای گشایش گره از كسب و كار و برآورده شدن حاجات اختصاص دارد و پیشكسوتان صنوف خاطرات خود از برگزاری تكایای صنفی را در این برنامه بازگو می كنند. پخش سخنرانی، مداحی و روایت‌های مستند از پیرغلامان بازار به‌عنوان بانیان مالی مراسم عزاداری سالار شهیدان، نیز از دیگر بخش‌های برنامه است. این برنامه با روایتگری امیرحسین مدرس، از 17 تا 29 تیر، هر روز ساعت 13 پخش می‌شود.برنامه«گذر بازار»، به معرفی هیأت‌های مذهبی بازار و آیین های سنتی آنها در ماه محرم می پردازد كه  ساعت 16 پخش می شود. برنامه «از بركت حسین(ع)» به انعكاس برگزاری مجالس روضه اختصاص دارد و ساعت 11:30 روی آنتن می رود.
رادیو ورزش؛ ساقی عطشان
رادیو ورزش در ایام محرم برنامه‌«شورحسینی» را با بازنمایی واقعه كربلا و برجسته‌سازی مظلومیت امام حسین(ع) و یارانش و «ساقی عطشان» به بررسی شخصیت امام حسین(ع) و یارانش در واقعه كربلا می پردازد. «بر آستان جانان»با موضوع اهمیت واقعه كربلا و «ریحانه‌های عاشورا» با بررسی زندگی زنان واقعه كربلا روی آنتن می رود. رادیو ورزش مستند ورزشی درباره هیئت‌های مذهبی تدارك دیده است.برنامه «داغ ماندگار» با همراهی ورزشكاران در سوگواری سالار شهیدان، «حماسه‌های عاشورا» با بررسی ابعاد مختلف عاشورا و  «سرو قامتان» معرفی شهدای ورزشكار اختصاص یافته است. همچنین از دیگر برنامه‌های رادیو ورزش می توان به «اعجاز عاشقی»، «اوج عاشقی»، «پهلوان ماندگار»، «مویه‌های غریبانه» و «نامه پهلوانی» اشاره كرد.
رادیو قرآن؛ از عرشیان تا اشراق
 برنامه«عرشیان» شبكه رادیویی قرآن در قالب گفت وگو با پیرغلامان سراسركشور، معرفی آداب و رسوم كشورهای اسلامی در محرم، معرفی شخصیت های كربلا و سبك زندگی حسینی هرروز ساعت9:30 با شنوندگان همراه خواهد بود .برنامه «اشراق» با پخش عزاداری های مردم به همت گزارشگران مراكز، آیتم حماسه حسینی ساعت 20:05 تقدیم شنوندگان می شود. در رویكرد موضوعی برنامه، هرروز یك آیه مرتبط با حركت و حماسه امام حسین (ع)، برای مخاطبان برنامه تبیین و بررسی خواهد شد.
رادیو سلامت؛ به افق عشق
 برنامه«افق عشق» شبكه رادیویی سلامت با محوریت قیام حضرت امام حسین (ع) با بخش های متنوع فلسفه قیام عاشورا، سلامت معنوی و آزادگی و آزاده اندیشی، سوگواره محرم در نقاط مختلف ایران، عاشورا و فرهنگ امر به معروف و نهی از منكر، سلامت در نذورات و... روی آنتن می رود. این برنامه هر روز ساعت 17 با اجرای علی اله دانه تقدیم مخاطبان می شود.
رادیو معارف؛ برپایی خیمه های عشق
برنامه «بر كرانه فرات» با سخنرانی عبدالله جوادی آملی و با موضوع آشنایی با اهداف امام حسین(ع) و تحلیل نهضت كربلا ساعت 5:30 تقدیم خوبان رادیو معارف می شود. مستند رادیویی«خیمه های عشق» با موضوع برپایی مجالس عزا، جمعه ها ساعت 6:55 روی آنتن می رود. برنامه«بوی بهشت» با موضوع درس آموزی و عبرت گیری از مكتب امام حسین(ع) در مسیر حسینی شدن با پخش مداحی و مرثیه و ... ساعت 9 روی آنتن می رود. مجله رادیویی«ملت امام حسین» با موضوع جهاد تبیین حضرت امام حسین(ع) و شخصیت های عاشورایی هر روز ساعت 20:15 تقدیم مخاطبان می شود. «زیارت وارث» با پخش زیارت وارث با مناجات خوانی مداحان مختلف، هر روز از ساعت 3:35 پخش خواهد شد. «روایت عشق» درباره سیره و زندگی شهدای مدافع حرم از زبان مادران و همسران شهداست كه ساعت 13:30 روی آنتن می رود. برنامه «نینوا» با موضوع بررسی شعر هیئت ساعت 5  تقدیم فرهیختگان می شود. مخاطبان می تواند برنامه «نجوای عاشقان» با بخش های مناجات های مرتبط با ماه محرم را بشنوند.
رادیو نمایش؛ تا رهایی 
رادیو نمایش نمایش های رادیویی ویژه ای را به روی آنتن می برد كه می توان به برنامه های «روشنا» حماسه عزت، « و او عاشق بود»، »روشنا» زین العابدین، «قصه واقعه»، «خاتون» ، «سریر»، «به رنگ خورشید»، «اشك بدون مرز»، «تا رهایی»، «كاروان زیارتی»، «رویای تشنگان»، «تعزیه قاسم»، «تربت آستان»، «حقیقت دارد»، «نای نی»،»امام دلیر»، «قصیده سرا»، «كاروان عشاق»،»تكیه برپا شد»، «حلما»، رادیو فیلم «روز واقعه» و «استودیو هشت» اشاره كرد. 
رادیو صبا؛ داستان مشتاق دیدار 
برنامه‌های شبكه رادیویی صبا همزمان با اول محرم به صورت ویژه تقدیم مخاطبان می شود. ویژه برنامه «دل آهنگ» با پخش موسیقی ترانه و تصنیف هر روز از ساعت 9 صبح پخش می شود. برنامه «مشتاق دیدار» به روایت امیرحسین مدرس ساعت 13 با داستان‌هایی عامیانه با محوریت ماه محرم همراه مخاطبان می‌شود. برنامه« گنجه» به روایت واقعه عاشورا به داستان‌های كهن فارسی می‌پردازد.  برنامه «رد پای نشانه‌ها» به دنبال نشانه‌هایی از احادیث و سخنان گوهربار معصومین (ع) داستان‌های زندگی افراد مختلف را ساعت 16:15پخش می كند. برنامه«روایت عاشقی» هر شب ساعت 20 با داستان عشق و دلدادگی افراد مختلف به امام حسین (ع) راهی آنتن می‌شود. برنامه موسیقی محور«نواهنگ» هر شب ساعت 21 با پخش موسیقی و ترانه و شعرخوانی با موضوع ماه محرم در این ایام همراه مخاطبان می‌شود. این شبكه رادیویی برنامه های دیگری تدارك دیده كه می توان به «حسینی ام،مجلس شبیه، بر بوی زلف یار، موج ارغوانی، تكیه‌گاه، بیا بریم هیئت و دل و دلدار» اشاره كرد.
رادیو پیام؛ پیام عاشورا
«پیام آزادگی» برنامه محرم رادیو پیام است كه به معرفی یاران امام حسین(ع) و تبیین ویژگی های شخصیتی آنها می پردازد. برنامه«پیام عاشورا» با موضوع روایتی از پاسداشت عاشورا و ارزشهای عمیق و ماندگار مكتب امام حسین(ع) با بیان سخنان بزرگان روی آنتن رادیو پیام می رود. از دیگر برنامه های رادیو پیام می توان به «پیام حسینی» اشاره كرد كه به داستان های كوتاه براساس روایت هایی از اهل بیت(ع) پیرامون واقعه عاشورا اختصاص یافته است. «حسینیه پیام" با صدای ذاكرین اهل بیت(ع)، پخش تعزیه و روضه مربوط به ایام محرم در دهه اول محرم به سوگ می نشیند.«حسینیه آوا» به مدت 5 دقیقه با صدای ذاكرین اهل بیت(ع)، پخش تعزیه و روضه مربوط به ایام محرم در دهه اول محرم به سمع مخاطبان رادیو آوا می رسد.
ایران صدا؛ قصه های حسین و مادربزرگ
پایگاه كودك ایران صدا ویژه شب های محرم «قصه های حسین و مادربزرگ» را آماده انتشار كرده است. در هر قسمت یكی از ویژگی های قیام عاشورا و همچنین ویژگی های امام حسین(ع) در قالب یك داستان نمایشی برای كودكان بیان می شود.این پایگاه در برنامه بچه های مسجد به موضوعاتی مانند نذر عباس كه به سنت حسنه توسل ارامنه به حضرت عباس و نذری دادن به هیئات مذهبی است،«آیین های عاشورایی»،« پیرغلامان حسینی» و «مغناطیس حسین» و ویژه «شهادت حضرت زین العابدین» می پردازد.ایران صدا در پایگاه كودك خود به تولید قطعاتی با عناوین «كربلا»، «بوی گل»، »بچه های پیغمبر»، « دختران عاشورا»، « سربند یاحسین» در قالب شعر پرداخته است. این پایگاه همچنین تازه های گروه های سرود كودكانه را نیز به زودی بارگذاری خواهد كرد. پایگاه موسیقی ایران صدا نیز همزمان با فرارسیدن ایام محرم الحرام پادكست های60 دقیقه ای را منتشر خواهد كرد كه در این باره می توان به عطش، سراكش، با كاروان، علی اصغر، علی اكبر، تاسوعا و ذبیح عشق اشاره كرد. این پایگاه همچنین قطعات جدید ویژه محرم را در كوتاه ترین زمان بعد از انتشار بارگذاری خواهد كرد.پایگاه دعا و نغمه های مذهبی ایران صدا نیز بعد از برگزاری جلسات و هیئات عزاداری اباعبدالله الحسین(ع) محتوای این جلسات را بلافاصله بر روی پایگاه خود منتشر می كند.

دسترسی سریع