طنین صدای انتخابات ریاست جمهوری در رادیو

معاونت صدای رسانه ملی، هم گام با آغاز به كار دور دوم چهاردهمین انتخابات ریاست جمهوری ایران ، با تولید و پخش برنامه های مختلف رادیویی ، این رویداد تاریخی را اطلاع رسانی كرد.

1403/04/15
|
14:09

به گزارش روابط عمومی معاونت صدا ، از آغازین دقایق رای گیری ، شبكه های رادیویی با تولید برنامه های زنده و دعوت از  صاحبنظران برجسته ، اعزام گزارشگران به مناطق مختلف ،استقرار واحد های سیار در شعب منتخب اخذی رای ،گفتگو با هموطنان و پخش سرودهای حماسی، نقش ماندگاری بر مشاركت مردم زدند.
رادیو ایران از مسجد ابوذر همراه هموطنان بود
برنامه روز انتخاب با ارتباط رفت و برگشت با پایگاه رسانه ای رادیو ایران مستقر در مسجد جامع ابوذر از حال و احوال حضور حماسی مردم در بزرگترین پایگاه مذهبی جنوب شهر تهران (مسجد جامع ابوذر )را منعكس می‌نماید.ارتباط با گزارشگران مستقر در این پایگاه رسانه ای و شعب اخذ رای در مناطق مختلف از دیگر آیتم های برنامه های انتخاباتی رادیو ایران است .همچنین برقراری ارتباط با گزارشگران و مراكز استان‌ها در جهت انعكاس حماسه حضور مردم در سراسر كشور از دیگر بخش های برنامه‌های های روز انتخاب رادیو است كه در فواصل برنامه ها پخش میشود.ارتباط رادیو ایران با خبرنگاران دفاتر خارج از كشور از دیگر قسمت های این برنامه بود.از دیگر بخش های  روز انتخاب رادیو ایران ارتباط مستمر با اعضای كانون ایرانیاران در اقصی نقاط كشور در راستای انعكاس و روایت حضور حماسی مردم در پای صندوق های رای با لهجه ها و گویش های ایرانی در جای جای ایران است.
رادیو نمایش ؛ برنامه هم رای خیابان پاستور 
ویژه برنامه "هم رای، خیابان پاستور" از رادیو نمایش در سه بخش تقدیم شنوندگان شد.علیرضا تابان ، مهرناز شعبانی، در بخش دوم نرجس فروغی ، علیرضا بختیاری و در بخش سوم هادی خادم حسینی و الهام زرتاختی به عنوان گوینده حضور دارند."هم رای، خیابان پاستور" به تهیه كنندگی محسن جواهری و نویسندگی سهیلا خدادادی تا پایان ساعت رای گیری از آنتن شبكه رادیویی نمایش پخش می شود.
حجت الاسلام والمسلمین ابراهیم حمیدی، رئیس كل دادگستری استان كرمان در  این برنامه گفت:  حضور مردم در این هفته، تفاوت چشمگیری با هفته گذشته دارد و در كرمان شاهد شور و نشاط گسترده مردم هستیم.
تهران ازمسجد لر زاده تهران هم گام با انتخابات شد
شبكه رادیویی تهران با استقرار در مسجد لرزاده برنامه «شهرآرا» را به روی آنتن برد.حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای، رئیس قوه قضائیه با حضور در مسجد لرزاده در گفت و گو با مهدی اسماعیلی گزارشگر رادیو تهران برنامه شهر آرا گفت: رئیس جمهور در حوزه های فرهنگی، اقتصادی و سایر موارد دیگر می تواند  ارتقا دهنده بخش های مختلف باشد و در احقاق حقوق مردم تلاش كند.  اگر مردم نسبت به مسائل فرهنگی، اقتصادی كشور مشكل دارند و با مسائلی در كشور مواجه هستند رئیس جمهور می تواند موثر باشد. امروز روز مهمی است، مردم با این انتخاب می توانند بسیاری از مشكلات را رفع كنند و كشور كام های بلندتری را بردارد.
محمد مخبر، سرپرست نهاد ریاست جمهوری نیز در گفت و گو با علیرضا محمدی گزارشگر رادیو تهران از برنامه شهر آرا گفت: نظام ما نظام مردمی است و شركت شهروندان در این انتخابات سبب افزایش عزت، استقلال و ابهت كشور می شود. مردم با شور و حجم بالایی در انتخابات شركت كنند. هر كسی كه قصد شركت در انتخابات را دارد با دعوت شخص دیگر در انتخابات حضور داشته باشند.
ذبیح الله خداییان، رئیس سازمان بازرسی كل كشور در گفت و گو با برنامه شهر آرا با اشاره به اهمیت انتخابات عنوان كرد: اهمیت انتخابات برای همه مردم مشخص است، كسی كه امروز انتخاب می شود رئیس جمهور كشور خواهد شد و تصمیمات و مدیریتش در سرنوشت تك تك مردم تاثیرگذار است. هیچ كس نباید نسبت به سرنوشت خودش و مردم بی تفاوت باشد. شركت در انتخابات یك حق است و باید این حق را اعمال كنیم. حضور حداكثری امنیت ساز است و ان شاء الله فرد اصلح انتخاب شود.
رادیو اقتصاد و سهم من سرزمین من!
رادیو اقتصاد، در مرحله دوم چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با ویژه برنامه «سهم من؛ سرزمین من» همراه شد.  یحیی آل اسحاق رئیس اتاق مشترك بازرگانی، ایران و عراق در این برنامه گفت:هر كس به سرنوشت خود، فرزندان و ملتش در حال و آینده اهمیت می‌دهد، لازم است در انتخابات شركت كند.
صمد حسن زاده رئیس اتاق بازرگانی ایران نیز به برنامه ریزی صحیح رئیس جمهور آینده با اتكا به زیرساخت‌ها، ثروت ملی و سرمایه انسانی كه می تواند در كوتاه مدت نارسایی‌های اقتصادی را حل كند اشاره كرد.
علیرضا فخاری استاندار تهران نیز خاطر نشان كرد:تمام اقدامات برای تحقق راهبردهای مشاركت، صیانت، سلامت و رقابت در انتخابات انجام شده است.میزان حضور مردم در ساعات اولیه رأی‌گیری در این مرحله بیشتر از مرحله اول است و امیدواریم ادامه یابد. انسیه خزعلی معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده نیز با اشاره به اهمیت مهم انتخابات افزود مهم است رئیس جمهوری كه انتخاب می‌شود باانگیزه باشد و مطالبات بانوان را پیگیری كند.
سردار محمدباقر ذوالقدر دبیر مجمع تشخیص مصلحت در گفتگو با این برنامه گفت: مسؤلیت نسبت به تعیین سرنوشت اقتضا می‌كند در انتخابات، مردم حضور گسترده‌ای داشته باشند.نظام یك نظام مردمی است و رأی بیشتر، پشتوانه محكم‌تری برای رئیس جمهور در كار اجرایی ایجاد می‌كند.
رادیو صبا برنامه صبح انتخاب را به روی آنتن برد
  «صبح انتخاب» از اولین لحظات رای گیری  دور دوم چهاردهمین دوره ریاست جمهوری همراه مخاطبان شده است.این برنامه با دعوت هم وطنان برای شركت در انتخابات ریاست جمهوری همراه در فضایی پرشور و نشاط گزارش میدانی از حضور پرشور مردم در انتخابات ریاست‌جمهوری را از سراسر كشور تقدیم مخاطبان می كند.همچنین ضمن اجرای مشترك با مراكز رادیویی مختلف و گفتگو با گزارشگران مراكز رادیویی حضور مردم در دور دوم  انتخابات ریاست‌جمهوری را روی انتن صبا گزارش می نماید. مخاطبان می توانند با تماس با این برنامه با رئیس جمهور آینده خود صحبت كنند و به  «صبح انتخاب» بگویند «همراه چه كسی رای می دهند؟قشنگ ترین دلیل شما برای حضور در انتخاب چیست؟ » ویژه‌برنامه «صبح انتخاب» به تهیه كنندگی امیر اكبری و اجرای مهبد قناعت‌پیشه و فریبا باقری تا ساعت 11:30 همراه مخاطبان است.
رادیو جوان و رئیس جمهور محبوب من!
در برنامه "رئیس جمهور محبوب من" سید مجید میراحمدی معاون امنیتی نظامی وزیر كشور از وضعیت و تمهیدات اندیشیده انتخابات ریاست جمهوری خبر داد و گفت: تمهیدات لازم برای برگزاری انتخابات با شكوه و سالم به صورت كامل فراهم شده است و برابر گزارشاتی كه از ساعت 6 صبح به صورت بر خط از استان ها گرفته می شود، تقربیا تمام شعب های اخذ رأی آماده هستند كه 52000 شعبه اخذ رأی آماده خدمت به مردم عزیز ایران است كه مردم تكلیف شرعی و سیاسی خود را در همین ساعت های اولیه به تبعیت مقام معظم رهبری انجام دهند و ان شاالله یك انتخاباتی رقم بخورد كه هم دشمنان ما را نابود و محزون كند.
رادیو قرآن برنامه خادم جمهور را به روی آنتن برد
این برنامه از ساعت 8 روی آنتن  این شبكه رفت .محمد حسین سبزعلی قاری بین المللی قرآن كریم در ارتباط تلفنی با رادیو قرآن گفت: اینجا مملكت امام زمان است مملكت امام حسین و امام سجاد است امیدوارم امروز مردم در پای صندوق‌های حاضر شوند. خداوند شهید رئیسی را بیامرزد ایشان به معنای واقعی خادم جمهور بود.
رادیو ورزش و میدان انتخاب!
میدان انتخاب با هدف پوشش حضور ورزشكاران و جامعه ورزش در روز انتخابات با هدف تشویق و ترغیب ورزشكاران به حضور پرشور در انتخابات در كنار سایر آحاد مردم از اولین دقایق برگزاری انتخابات از رادیو ورزش پخش می شود  و تا پایان ساعات اخذ آرا ادامه خواهد داشت.
ارتباط با  ورزشیاران استان‌های كشور و گزارش از حال‌و هوای انتخاباتی استان‌ها و حضور مردم بخصوص جامعه ورزشی استان‌ها از بخش‌های دیگر  میدان_انتخاب است.
همچنین محمد كاظمیان رئیس فدراسیون سواركاری نیز ضمن بیان اهمیت راهبردی انتخابات گفت: برای بار دوم به شهید شیرودی آمدیم تا برای داشتن ایران قوی وظیفه خودمان را انجام دهیم.رئیس جمهور اینده در جذب استعدادهای ورزشی كوشش كند تا امید و شور و شوق را در جوان‌ها به وجود آوریم.
كیومرث هاشمی وزیر ورزش در گفت‌گو با گزارشگر رادیو ورزش گفت :از جامعه ورزش تقدیر و تشكر می‌كنم به خاطر استقبال خوبی كه در ساعات ابتدایی از مرحله دوم انتخابات داشتند. از رسانه‌ها به خاطر حضور گسترده برای نشان دادن مشاركت مردمی تشكر می‌كنم. نتیجه رأی‌گیری هرچی كه هست به خیر و صلاح مردم باشد. جامعه ورزش توقع بالایی ندارد. برنامه‌هایی كه دارد اجرایی شود. برای اجرایی كردن برنامه‌ها نیازمند منابع و بودجه هستیم.همانطور كه شهید رئیسی منابع را برای پروژه‌ها و هزینه‌ها را تقبل می‌كردند، ان‌شاالله رئیس جمهور آینده هم منابع را برای جامعه ورزش تزریق كند.
مهدی تاج رئیس فدراسیون فوتبال در گفت‌وگو با گزارشگر رادیو ورزش افزود: انتخابات از هفته قبل بسیار پرشورتر است. هر كس رئیس جمهور شود رئیس جمهور همه مردم است و همه مردم ایران را یك جور می‌بیند. رئیس جمهور آینده كمك ویژه‌ای به حوزه ورزش مخصوصاً فوتبال كند. دولت هم انتظاراتی دارد كه ما باید انجام دهیم.روابط بین الملل بهتر شود تا پول‌های بلوكه شده را بگیریم. الان هم شرایط مناسبی داریم. با همه تنگناها بهترین نتایج را می‌گیریم. هر دولتی كه بیاید باید فدراسیون فوتبال از روی سكوها و با قهرمان شدن حرف بزند.
رادیو سلامت و برنامه ایران جان!
ویژه برنامه "ایران جان" رادیو سلامت در روز انتخابات از ساعت 8صبح تا پایان رای گیری از این شبكه پخش می شود. ارتباط با مسئولین بهداشت و درمان كشور، ارتباط با مسئولین در داخل و خارج كشور در خصوص حضور هموطنانمان  در انتخابات ، ارتباط با مراكز درمانی شهر تهران ،ارتباط با مراكز صداوسیما در كل كشور  ،ارتباط با گزارشگران رسانه ملی در همه نقاط شهر تهران و ستاد انتخابات،ارتباط با مخاطبان از بخشهای ایران جان رادیو سلامت است
در این برنامه ضمن بر قراری ارتباط با امانی سفیر ایران در لبنان شهر بیروت وی در خصوص مسئله انتخابات گفت :در تمام نقاط دنیا صندوق های رای برای ایران شروع به كار كردند. ما یك صندوق در بیروت و سه صندوق سیار در لبنان داریم و ازساعت 8صبح كار را شروع كردیم هر ایرانی كه گذرنامه ،كارت ملی یا شناسنامه ایرانی داشته باشد می تواند رای بدهد .
رادیو فرهنگ و برنامه حماسه جمهور!
رادیو فرهنگ در برنامه  حماسه جمهور  و از ساعت 7 تا پایان زمان اخذ رای پخش می شود .
احمد وحیدی وزیر كشور در این برنامه گفت: امروز چشم جهان به ایران است ‌‌و‌آنچه  كه در انتخابات اهمیت دارد مشاركت است چرا كه افزایش  این مشاركت عزت و پایداری ایران را به ارمغان خواهد آورد و كشور را در پیشبرد اهداف یاری می‌رساند. وی از همه اقشار ملت به ویژه رای اولی ها برای مشاركت در انتخابات دعوت كرد و در ادامه تاكید داشتند كه مردم اخبار ستاد انتخابات را تنها از طریق رسانه ملی دنبال كنند و به هر خبری جز انچه از رسانه ملی اعلام می كنیم توجه نكنند. 
مهران رجبی بازیگر كشورمان نیز در این برنامه گفت:  این كشور با تلاش مردم و خون شهدا به اینجا رسیده است لذا این مشاركت باعث ناراحتی دشمن  می شود پس حتما  در انتخابات شركت می كنم‌ . نظام جمهوری اسلامی امید مستضعفین جهان است  و این مشاركت و رأی دادن تضمین آینده ملت شریف ایران است.
حجت‌الاسلام موحدی دادستان كل كشور گفت ؛ رییس جمهور نیازمند پشتیبانی مردم است و شركت در انتخابات هم حق و هم تكلیف و امری معروف و پستدیده است و در دنیا انتخاباتی آزادتر و مستقل تر از انتخابات جمهوری اسلامی ایران نداریم و مردم بدون دخالت از بیگانگان برای سرنوشت كشور تصمیم می گیرند همچنین جا دارد از هموطنانمان در خارج از كشور برای همت و غیرتی كه داشتند و علی رغم كارشكنی ها عده ای باز در انتخابات شركت كردند  تشكر كنیم ، حضور مردم  با وحدت و یكپارچگی پشتوانه ای مهم برای رییس جمهور آینده است
عیسی زارع پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات  نیز گفت :مثل سه انتخابات قبلی  در 6 ماه گذشته، ارتباطات نقش كلیدی در این فرایند دارد و استعلام هویت و احزار به شكل برخط انجام می‌شود و شاهد پوشش 100 درصدی شبكه‌های احراز هویت هستیم كه  این برای جمهوری اسلامی ایران افتخار است كه پوشش شبكه‌ای در سراسر كشور ایجاد كرده و  در طی یك بازه زمانی كوتاه و مشخص حدود 25 میلیون نفر در دور قبل از این زیرساخت‌ها استفاده كرده‌اندو 99و نیم درصد استعلامات به شكل برخط انجام شده كه نشان می‌دهد شبكه هم وجود داشته و هم با كیفیت بوده است.
 طحان نظیف سخنگوی شورای نگهبان در این برنامه افزود: از  آغاز رای گیری، در شعب اخذ رای شاهد حضور مردم بودیم.كه نسبت به هفته گذشته افرایش داشته ، ناظرین شورای نگهبان در كنار عوامل اجرایی در همه شعب حضور دارند، سامانه مردم ناظر نیز در خدمت تمام ملت ایران است كه از طریق این سامانه می توانند با ما در ارتباط باشند. 
رادیو معارف با برنامه حماسه جمهور !
آیت الله سبحانی در برنامه حماسه جمهور و در رابطه با انتخابات  ریاست‌جمهوری گفت: ریاست جمهوری اصل است در نظام ما و یكی از اركان آن است. كسانیكه علاقمندند جمهوری اسلامی قوی باشد و كارها را حل كند و مشكلات را برطرف كند، طبعا باید به این ركن علاقمند بوده و هر كجا باشند طبق تشخیص خود به كسی كه اصلح هست رأی بدهند و این یك وظیفه ملی است به تمام معنا»
آیت الله نوری همدانی نیز در خصوص انتخابات گفت:«همه مردم كمك كنند تا فردی كه با عنوان رئیس جمهور انتخاب می شود، همه مشكلات مردم را حل كند. ان شاء الله»

دسترسی سریع