زلزله و اطلاع رسانی شبكه های مختلف رادیویی با حفظ آرامش، و ارتباط سریع با مسئولین

شبكه های مختلف رادیویی با حفظ آرامش، و البته سرعتی بالا تر از تلویزیون، حتی زمانی كه شبكه های اینترنت نیز برای لحظاتی به خاطر حجم بالای مراجعه دچار اختلال شد با اطلاع رسانی دقیق به مردمی كه هراسان منازل خود را ترك كرده بودند آرامش دادند .

1399/02/20
|
13:11

به گزارش روابط عمومی معاونت صدا، رادیو به خاطر سهل الوصول و در دسترس بودن به عنوان رسانه بحران در همه جای دنیا نقش ویژه ای ایفا می كند و به عنوان رسانه مرجع در میان آحاد مردم محسوب می شود.

معاونت صدای زسانه ملی نیز با توجه به شرایط ویژه اقلیمی و استراتژیك كشور این ویژگی را همیشه مد نظر داشته و سعی كرده تا وظیفه خود را در مواقع بحران از جمله زلزله به خوبی ایفا كند و با ایجاد مجموعه مدیریت بحران و برگزاری دوره های آموزشی، تولید بسته های مناسب رادیویی و برگزاری مانور های متفاوت آمادگی واكنش سریع در چنین شرایطی داشته باشد.

و این آمادگی باعث شد تا در بامداد جمعه بلافاصله پس از احساس لرزش زمین شبكه های مختلف رادیویی با حفظ آرامش و البته سرعتی بالا تر از تلویزیون، حتی زمانی كه شبكه های اینترنت نیز برای لحظاتی به خاطر حجم بالای مراجعه دچار اختلال شد با اطلاع رسانی دقیق به مردمی كه هراسان منازل خود را ترك كرده بودند آرامش داده و شروع به اطلاع رسانی كند. تعدادی از شبكه ها از جمله شبكه های رادیویی تهران و جوان با احساس لرزش زمین گویندگان با اعلام این نكته شنوندگان را به حفظ آرامش دعوت و اعلام و تاكید می كنند به محض دریافت اطلاعات بیشتر شما را در جریان قرار خواهیم داد و روال عادی خود را تغییر دهند. رادیو ایران در ساعت 00:50 بامداد اعلام زمین لرزه می كند. رادیو گفتگو 00:55 بامداد رادیو پیام 00:58 بامداد و دیگر شبكه ها نیز حداكثر از ساعت 1:00 بامداد روال برنامه های عادی خود را تغییر داده و با همراهی مردم در لحظه و استفاده از متونی مناسب برای حفظ خونسردی و توصیه های مناسب و كاربردی توسط مجریان، پخش موسیقی های آرامش بخش و ارتباط سریع با مسئولین مربوطه برای اطلاع رسانی دقیق و به موقع از جمله آقایان مرادی رییس مركز زلزله نگاری، نجار رییس ستاد بهران كشور، كولیوند رییس اورژانس كشور، فتحی مدیر عامل حلال احمر استان تهران، بند پی استاندار تهران، مهندس اسلامی وزیر راه، آدری جهرمی وزیر ارتباطات، خالدی سخنگوی اورژانس، سلیمی رییس امداد و نجات حلال احمر، ملكی سخنگوی سازمان آتش نشانی، سردار مهماندار رییس راهور ناجا، جعفرزاده مدیر كل مدیریت بحران وزارت نیرو، نوروزی مدیر كل راهداری و حمل و نقل جاده ای تهران، رادنیا روابط عمومی سازمان مدیریت بحران، سرهنگ جهانی معاونت اجتماعی راهور، حصیری فرماندار دماوند، دكتر زارع هیت علمی پژوهشگاه زلزله و ... و فراخوان و ارتباط با گزارشگران و خبرنگاران در سطح شهر و ارائه آموزش‌های لازم، حس آرامش و امنیت را در میان مردم القا كرد و مانع افزایش رعب و وحشت در میان مردم هراسان از این واقعه شدند.

یكی از حركت های سریع مدیران شبكه های رادیویی در همان لحظات ابتدایی وقوع زلزله ایجاد ارتباط و اعلام آماده باش به مراكز معین خود در شبكه های استانی بود تا در صورت بحرانی شدن اوضاع بتوانند با كمك مراكز معین نسبت به پوشش كامل و اطلاع رسانی اقدام كنند. و البته با توجه به زمان وقوع زلزله برنامه های سحرگاهی نیز با استفاده از كارشناسان برنامه آرامش بخشی، افزایش امید و توكل و توسل به خداوند را در دستور كار خود قرار دادند.

گر چه شبكه خبر نیز سعی در برقراری ارتباط سریع با مخاطب كرد اما به یقین عدم دسترسی به تلویزیون و همراهی رادیو چه از طریق تلفن همراه و چه وسایل نقلیه جایگاه ویژه رادیو را یكبار دیگر در بحران ها گوشزد كرد.

دسترسی سریع