معاون صدا تشریح كرد: اقدامات شبكه های رادیوی در سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) و قیام 15 خرداد

همزمان با فرارسیدن سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) و قیام 15 خرداد شبكه های مختلف رادیویی با تولید و پخش برنامه های متنوع این ایام را گرامی می دارند.

1399/03/15
|
14:28

به گزارش روابط عمومی معاونت صدا، حمید شاه آبادی، معاون صدای رسانه ملی ضمن تسلیت به مناسبت سی و یكمین سالگرد ارتحال معمار كبیر انقلاب اسلامی و پنجاه و هفتمین سالروز قیام خونین 15 خرداد ، گفت: 15 و 14 خرداد از روزهای ویژه در تاریخ ایران است و همه شبكه های رادیویی به مناسبت 14 خرداد و ارتحال رهبر كبیر انقلاب و انتخاب مقام معظم رهبری به عنوان ولی امر مسلمین جهان و همچنین قیام خونین 15 خرداد با پخش برنامه های گوناگون در قالب نمایش، گزارش، مستند، برنامه های گفتگو محور به صورت تركیبی، تولیدی و زنده این ایام را گرامی خواهند داشت.
معاون صدا در ادامه افزود: در سی و یكمین سالگرد عروج ملكوتی حضرت امام خمینی (ره) به دلیل شیوع ویروس كرونا، تجمع و برنامه ای در حرم امام راحل (ره) نیست و بر همین اساس شبكه های رادیویی در پوشش این مراسم به شكلی دیگر ورود می كنند.
وی با بیان اینكه رهبر معظم انقلاب در روز 14 خرداد ماه سخنرانی خواهند كرد، افزود: امسال سخنرانی ایشان از طریق شبكه های رادیویی منتخب از جمله رادیو معارف به صورت زنده در سراسر كشور پخش خواهد شد.
معاون صدا با تفكیك برنامه های هر شبكه بیان داشت : رادیو ایران با 19 عنوان برنامه از جمله «سیمای فرزنگان» ،«خاطرات ماندگار»،«خردادنامه»،«همیشه با امام»، «و اینك خرداد» به موضوع ارتحال امام خمینی (ره) و انتخاب رهبری توسط مجلس خبرگان می پردازد.
معاون صدای رسانه ملی در خصوص برنامه های شبكه رادیویی فرهنگ نیز گفت: در رادیو فرهنگ برنامه های «هفت كوچه در سوگ»، «سرود سپیده»،«شنیدنی های تاریخ» و «روزنه» ،مجله ادبی «ققنوس»،«هفت اقلیم» ، «نقد امروز» ، «صبح به وقت فرهنگ» ، «پیام ولایت» ،«چهارباغ» و «گفتارش» با رویكرد ارتحال امام خمینی(ره) و بررسی اندیشه های امام و رهبری پخش می شود و در اداره كل هنرهای نمایشی رادیو نیز به مناسبت ایام ارتحال «امام خمینی» مجموعه رادیویی «مهمان ما»،«سه دیدار» ،« بر بال فرشتگان» ، «وقتی كوچك بودم» و برنامه كوتاه 104 ثانیه ای را تولید شده است
وی تصریح كرد: رادیو گفتگو نیز با برنامه ها ی گفتگو محور فرهنگی ، اقتصادی ، علمی و سیاسی ، «بی قاب بی نقاب»، «رهنما» و «ترنج» به این مناسبت ها می پردازد ودر سومین سال متوالی، با برنامه های "دهه امام‌شناسی" (3 تا 14 خرداد) اندیشه‌های امام(ره) و رهبری را تبیین می كند و رادیو جوان هم برنامه «امید او» را با محوریت جوانان دهه هشتادی و تكیه بر امید امام خمینی ره به دبستانی ها پخش می كند.
شاه آبادی با اشاره به ارتباط مقوله فرهنگ و اجتماع و ورزش در اندیشه امام خمینی بیان داشت: رادیو ورزش نیز با توجه به رسالت خود برنامه «روح الله» را با هدف تبیین اندیشه و رفتار امام (ره) در راستای آشنا نمودن مخاطبان شبكه به خصوص جوانان و ورزشكاران تدارك دیده است و در برنامه های «صبح و ورزش» ، «نیمكت» و «عصرانه » نیز به این مناسبت اشاره می شود و رادیو تهران برنامه گفتگو محور «گفتاورد» را با موضوع اندیشه های امام خمینی ره پخش می كند. رادیو صبا هم برنامه های «صباهنگ» و «همپای صبا» را برای گرامیداشت این ایام در نظر گرفته است.
معاون صدا گفت: رادیو معارف ویژه برنامه «آرام جان» ،مستندهای « روایت رهبری» و« نیمه خرداد» و همچنین برنامه گفتگو محور «عصر روح الله» را با تبیین اندیشه های امام خمینی(ره) را تدارك دیده است و رادیو اقتصاد ویژه برنامه اندیشه اقتصادی و برنامه گفتگو محور«رهیافت» را با رویكرد اندیشه های سیاسی- اقتصادی امام (ره)پخش می كند همچنین رادیو پیام هم بخش های مختلفی از فواصل برنامه ها را به پخش مطالب و موسیقی مرتبط در این ایام اختصاص می دهد.
شاه آبادی با اشاره به برنامه های شبكه های رادیویی رسالت و قرآن نیز بیان كرد: برنامه های «خونه زندگی» و «كافه سلامت» از رادیو سلامت و «قرآن كتاب زندگی» ، « كلام ناب از خورشید انقلاب» و «تفسیر آفتاب» از رادیو قرآن با محوریت بررسی شخصیت های قرآنی و آثار تفسیری امام راحل روی آنتن می رودو ایرانصدا نیز برنامه «عبد صالح خدا» و هشت «سخنرانی » از بزرگانی چون علامه جعفری ، مصباحی مقدم، ناطق نوری، مهندسی ، قوامی و ادیب یزدی را درباره امام خمینی (ره) در نظر گرفته است.
بررسی قیام خونین پانزدهم خرداد در رادیو
«حمید شاه آبادی» در ادامه با تشریح برنامه‌های شبكه‌های مختلف رادیویی در سالروز قیام خونین 15 خرداد، گفت: رادیو ایران در مجله های رادیویی «سیمای فرزانگان» ،«باغ ارغوان» و «خیزش خونین» خاطرات خرداد سال 1342 را روایت می‌كند و در فواصل پخش این شبكه رادیویی نیز تاریخچه قیام و نقش آن در پیروزی انقلاب اسلامی، گرامیداشت یاد و نام شهدای 15 خرداد پخش می‌شود.
معاون صدای رسانه ملی اظهار داشت: رادیو فرهنگ در شب 15 خرداد در برنامه «سرود سپیده » نگاهی به اشعار حضرت امام خمینی (ره) داشته و اشعاری متضمن قیام 15 خرداد را بررسی می كند.« هفت كوچه» و «شنیدنی های تاریخ » و«نقد امروز» از دیگر برنامه های این شبكه در این روز هستند.
وی افزود: رادیو معارف در ویژه برنامه «نیمه خرداد» محورهای علل و عوامل شكل‌گیری قیام 15 خرداد، نقش امام‌خمینی (ره) در مدیریت سیاسی و اعتقادی این قیام را بررسی می‌كند. رادیو جوان نیز در فواصل برنامه ها به موضوع قیام 15 خرداد خواهد پرداخت و رادیو گفت‌وگو نیز در ویژه برنامه ای به بررسی رابطه بین قیام 15 خرداد و پیروزی انقلاب اسلامی می‌پردازد.
شاه آبادی ادامه داد: رادیو تهران در برنامه «گفتاورد» مباحث مربوط به قیام 15خرداد را مطرح می كند و مستندی از اتفاقات رحلت امام خمینی و قیام خونین نیمه خرداد را پخش می‌كند و همچنین كلیه بخش‌های رادیو پیام به موضوعاتی همچون قیام 15 خرداد، گرامیداشت یاد و خاطره این قیام و شهدای آن ، اهمیت و نقش این روز در پیروزی انقلاب اسلامی، بعد تاریخی این قیام و نقش رهبری حضرت امام خمینی (ره) در آن برهه از تاریخ ،دارد.
وی تصریح كرد: رادیوقرآن در برنامه «قرآن كتاب زندگی » نقش قیام پانزده خرداد و حضور مردم در پیروزی انقلاب ، شخصیت قرآنی و آثار تفسیری مقام معظم رهبری را بررسی می كند .
معاون صدای رسانه ملی در آخر گفت: علاقمندان می‌توانند از پایگاه ایرانصدا به نشانی iranseda.ir هفت قطعه موسیقی در مورد قیام 15 خرداد را بشنوند.

دسترسی سریع