معاون صدا در آستانه آغاز مرحله دوم داوری آثار جشنواره پژواك بخشی زاده : سطح كیفی آثار بیش از حد انتظار بود

معاون صدای سازمان صداو سیما پس از پایان مرحله انتخاب آثار دومین دوره جشنواره مستند های رادیویی از سطح كیفی بالای آثار دریافتی خبر داد.

1401/12/24
|
10:49

به گزارش ستاد خبری جشنواره پژواك: «علی بخشی زاده» معاون صدای رسانه ملی با اشاره به تعداد آثار راه یافته به دور دوم جشنواره پژواك گفت: در اولین گام 661 اثر رسیده به دبیرخانه مورد بازشنوایی قرار گرفت كه از این تعداد 590 اثر به داوری اولیه راه پیدا كردند.
وی با اشاره به اینكه استقبال در بخش مردمی هم مناسب بود ادامه داد: 153 اثر مردمی به داوری راه پیدا كرد كه نفرات راه یافته به دور دوم معرفی می شوند.
رئیس جشنواره پژواك سپس به سطح كیفی آثار در بخش حرفه ای اشاره كرد و گفت : مرحله انتخاب آثار به پایان رسیده است و از 437 اثر داوری شده در بخش حرفه ای جمعا 128 اثر به مرحله نهایی راه پیدا كردند كه پس از داوری در هر بخش 4 اثر به عنوان نامزد دریافت جایزه معرفی خواهند شد.
بخشی زاده درباره شاخصه های این آثار توضیح داد و افزود: بسیار خوشحال كننده است كه در بین آثار راه یافته به مرحله نهایی تعداد زیادی اثر از مراكز استانها و همچنین معاونت برون مرزی مشاهده می شود و این نشان از گسترش مستند رادیویی در سرتا سر رسانه های صداپایه دارد. اگر به هدف اصلی جشنواره كه احیاء گونه مستند رادیویی است توجه كنیم، متوجه می شویم كه جشنواره در مسیر درستی حركت می كند.
معاون صدای جمهوری اسلامی با اشاره به محتوای آثار گفت: خوشبختانه جشنواره نه تنها در كمیت آثار موفق بوده است به لحاظ كیفیت نیز پیشرفت مناسبی داشته است. بطوریكه سطح كیفی آثار راه یافته به مرحله نهایی بسیار امیدوار كننده است. وی ادامه داد در برخی بخش ها، انتخاب آثار راه یافته به دور دوم بسیار سخت بود و كمیته داوری مجبور به بازشنوایی چندباره آثار شد. و بطور كلی سطح كیفی آثار بیش از حد انتظار بود.
وی درباره اعلام نتایج بخش مردمی هم گفت: نتایج اولیه آماده است، اما در این بخش باید مرحله دیگری را هم پشت سربگذاریم تا اصالت مردمی بودن آثار تایید شود. از آنجایی كه حرفه ای ها اجازه شركت در این بخش را نداشته اند قبل از اعلام نتایج باید مطمئن شویم آثار راه یافته به بخش مردمی توسط فرد حرفه ای ساخته نشده است، سپس آثار معرفی شوند.
علی بخشی زاده در پایان درباره داوری بخش مستند نگاری هم نكاتی را یادآور شد و گفت: این بخش از ابتكارات جشنواره پژواك است و مربوط به بخش پژوهش و داوری آن در یك مرحله انجام خواهد شد تا نامزدهای دریافت جایزه در این بخش هم معرفی شوند.
گفتنی است دومین دوره جشنواره پژواك با هدف احیا گونه مستند از مهر ماه سال جاری آغاز شده است و روز 18 اردیبهشت ماه برندگان خود را خواهد شناخت.

دسترسی سریع